Overview
Specification
MT215DW01 V.0

MT215DW01 V.0 Basic Information
| Panel Model | MT215DW01 V.0 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,21.5 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| MT215DW01 V.0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| Remarks | Only Anti-Glare meet TCO 5.0. |
MT215DW01 V.0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 102 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.08275×0.24825 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.24825×0.24825 mm (H×V) |
| Weight | 2.20Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 476.64×268.11 mm (H×V) |
| Bezel Area | 479.84×271.31 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 495.6×292.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 16.35 (Tpy.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
MT215DW01 V.0 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
MT215DW01 V.0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
MT215DW01 V.0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 800/880V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/7.0/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/60KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1720/1940V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
MT215DW01 V.0 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.00/1.30A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | FOXCONN - GS23302-0011R-7F, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
